Triango v Dome umenia

Po trištvrte roku od mimoriadne úspešného koncertu v GeS-klube sa opäť v Košiciach predstavil známy skladateľ, dirigent a klavirista Peter Breiner so svojim projektom Triango. Tentoraz však v sále o čosi väčšej – v priestoroch Domu umenia, no čo je dôležité už aj s premiérovým albumom projektu, ktorý uzrel svetlo sveta pod krídlami Pavian Records a ktoré je už v rámci aktuálneho turné Trianga k dispozícii k zakúpeniu. Aj keď nahrávku trio (Breiner – klavír, Stano Palúch – husle, Boris Lenko – akordeón) realizovalo ešte koncom leta minulého roka, vydania sa dočkala až v týchto dňoch.

Ako mnohí iste viete, produkcia projektu Triango je zasvätená žánru, s ktorým už Breiner v minulosti niekoľkokrát koketoval – tangu. Na rozdiel od jeho minulých projektov, keď pretransformoval tangá povedzme do symfonickej podoby („Tango Goes Symphony“ – vydal Naxos, ktoré síce sám Breiner, ako uviedol v nedávnom rozhovore pre denník SME nepovažuje za príliš vydarené pozn.aut.) tentoraz ide tangá zaranžované pre interpretáciu v navýsosť komornom obsadení.

Repertoár Trianga tvoria známe i menej známe tangá z autorskej dielne významných autorov ako Piazzolla, A. Bernstein, či Cole Porter, ku ktorým ´prihodil´ Breiner aj dva vlastné príspevky, pričom jeden z nich – „Miss Mendacity“ vznikol v spolupráci s textárom Janom Štrasserom. Mimochodom, táto skladba sa rovnako, ako aj ďalšie tituly z triangovského debutu (Piazzollova „Oblivion“, alebo „Nostalgico“ Juliana Plazu pozn.aut.) objavila aj na spomínanom naxosovskom albume z roku 2003.

Svoj koncert pred takmer úplne zaplneným hľadiskom Domu umenia odštartovalo trio skladbou „Payadora“ z pera Juliana Plazu, ku ktorej páni postupne pridávali aj ďalšie ´kúsky´z debutu – Gobbiho „Muy del aeroplano“, Bernsteinovu „La Gaitu“, či Breinerovu „When? Newer?“ akoby vystrihnutú z nejakého filmového soundtracku. Nesporne atraktívnym koncertným bonusom bolo aj zaradenie troch starších táng, ktoré nie sú súčasťou albumu a vychutnať si ich môžu len návštevníci koncertov. Ako som už spomenul v reportáži z koncertu v GeS-ku, Triango nemožno vnímať výsostne iba ako Petra Breinera, i keď je jeho, takpovediac, „duchovným otcom“, ale zoskupenie troch mimoriadne talentovaných hudobníkov, ktorým to hrá dokopy skutočne vynikajúco. Huslista Stano Palúch – jeden z našich najväčších hráčskych talentov súčasnosti, známy dosiaľ skôr z pôsobenia v rôznych jazzových, či folklórom ´šmrncnutých´ zoskupeniach v Triangu iba potvrdzuje svoju neuveriteľnú hráčsku flexibilitu, cit pre farbu a hru s tónom. Človek si pri počúvaní jeho priam straussovsky znejúcich vyhrávok uvedomí až po chvíli, že na pódiu stojí ten skromne pôsobiaci mladík, ktorý sprevádza Zuzanu Mojžišovú, je súčasťou výborného tria PaCoRa, či pôsobivo groovuje za netradičného využitia efektu v Bass Friends…Rodák z Ružomberka, Boris Lenko, absolvent žilinského konzervatória a bratislavskej VŠMU, držiteľ niekoľkých hráčskych ocenení, uznávaný hudobník a pedagóg so svojim nástrojom významne spoludefinuje zvuk tria. Vďaka jeho celkovému hráčskemu prejavu si uvedomujete, že vám vôbec nevadí, že v skladbách neznie bandoneón, ale akordeón. Čo sa týka Petra Breinera – preňho predstavuje Triango očividne mimoriadne príjemné osvieženie jeho hudobných aktivít. Na rozdiel od spolupráci s rôznymi symfonickými telesami sa v Triangu môže takpovediac hráčsky ´vyblázniť´, čo iba potvrdzoval svojou niekedy pomerne veľkou odviazanosťou. V jednom momente dokonca až takou, že vstal spoza klavíra a v pretlaku emócii predviedol čosi ako náznaky tanca:-). Sú to aj jeho klavírne improvizácie, v ktorých zabieha až do jazzových sfér, ktoré dodávajú celkovému vyzneniu produkcie Trianga originálny rozmer.

Tak, ako na koncerte v GeS-ku sme boli aj včera v Dome umenia svedkami mnohých silných hudobných momentov, o ktoré nie je v produkcii Trianga núdza. Zrejme to tak cítilo i publikum, ktoré si ešte v závere vynútilo sériu prídavkov. O cédečka bol po koncerte medzi poslucháčmi obrovský záujem. Akoby aj nie. Za (tuším) tristo korún kopec dobrej muziky v podaní trojice špičkových hudobníkov… No nekúp to?!

Igor PETRUŠKA
Foto: Karol HATALA

Z: http://www.musicx.sk/news.php3?id=9593