Peter Breiner

Dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner patrí k najnahrávanejším hudobníkom sveta (vyše 200 CD titulov a viac než dva milióny predaných nosičov). Dirigoval, často zároveň hrajúc na klavíri, renomované orchestre v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Austrálii. Jeho komerčne najúspešnejšími projektmi sú barokové úpravy známych melódií - Beatles Go Baroque, Elvis Goes Baroque, Christmas Goes Baroque I., II. Breinerove úpravy národných hymien zneli na Letných olympijských hrách v Aténach (2004) a nelegálne aj na LOH v Pekingu (2008). Hymny nahral pre vydavateľstvo Naxos (10 CD). Medzi posledne vydané albumy patria orchestrálne úpravy diel Musorgského a Čajkovského, ktoré nahral Novozélandský symfonický orchester pod Breinerovu taktovkou. CD Janáčkových úprav Six Operatic Suites (Naxos) získalo celosvetový ohlas a vynikajúce hodnotenia v prestížnych hudobných magazínoch a svetovej tlači. Breinerove skladby a aranžmány sú uvádzané na koncertoch po celom svete . Je autorom hudby k viacerým filmom a jeho hudba sa mnohokrát objavila aj v populárnych TV programoch.

Peter Breiner sa aktuálne venuje veľkému, technologicky progresívnemu transmediálnemu projektu, ktorý obsahuje audio nahrávky, interaktívne videá a participatívne platformy. Projekt je založený na jeho suite pre veľký symfonický orchester Slovak Dances, Nasty and Nice (Slovenské tance, pochabé i smutné). Tá pozostáva zo 16 tancov, založených na slovenských ľudových piesňach. Inscenovanú verziu suity uviedol vo februári 2016 Balet Slovenského národného divadla v choreografii a réžii slovenskej choreografky Natálie Horečnej. Slovenské tance pre Triango a orchester boli v decembri 2016 uvedené v prestížnej Carnegie Hall v New Yorku.

Peter Breiner je absolventom košického konzervatória (klavír, skladba, dirigovanie, bicie) a Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde bol posledným žiakom Alexandra Moyzesa. V rokoch 1992-2007 žil v kanadskom Toronte, potom sa presťahoval do New Yorku.

www.peterbreiner.com